Co je esenciální olej? 

Toto pěkné video vám to vysvětlí za 2 minuty. Hloubavější se mohou začíst do textu dole.

Povídání o jednotlivých olejích doTERRA najdete v dalších rubrikách

Esenciální oleje

A teď trochu podrobněji...

Esenciální/éterické oleje, nebo také silice, jsou vonné, aromatické látky, které rostlina sama užívá k vlastnímu léčení, ochraně, regeneraci i komunikaci s okolím. Tyto látky rostlina tvoří v nejrůznějších částech - v květech, kořenech, stonku, v listech, v jehličí, v plodech, ve dřevě, v míze nebo v kůře a místo jejich vzniku do velké míry určuje i jejich účinky. Ty sahají od posilování obranyschopnosti organismu, přes hojení ran, regulaci nejrůznějších tělesných systémů až k vylaďování psychiky a emocí.

Mnohostrannost jejich působení, které je zároveň velmi bezpečné, bez nepříznivých vedlejších účinků, z nich dělá praktické, příjemné a všestranně užitečné pomocníky. Jejich vůně bývá krásná a velmi silná. Pokud jste se někdy těšili z vůně růže, z procházky levandulovým polem nebo z vůně čerstvě utržené máty, pocítili jste aromatické kvality esenciálních olejů. Oleje dodávají rostlině její charakteristickou vůni, poskytují jí ochranu proti chorobám a škůdcům a podílí se také na procesu opylování.

Tyto těkavé fytochemické látky nejsou založené na vodní bázi. Jsou rozpustné v tucích, ale neobsahují tuky ani mastné kyseliny, které se jinak nacházejí v rostlinách nebo v živočišném tuku. Čisté esenciální oleje bývají průhledné a jejich barva se pohybuje od čiré, přes žluto-hnědou až k tmavě modré.

Zkuste si doma rukou oloupat zralý pomeranč. Vonné látky na vašich rukou jsou plné esenciálních olejů.

Mnoho starých kultur využívalo terapeutických vlastností esenciálních olejů. Také v dnešní době se objevují stále nové vědecké výzkumy a směry, které prosazují holistický přístup k léčbě a zdraví a které znovu oživují a znovu objevují možnosti esenciálních olejů.

(CPTG) Certifikované čisté esenciální oleje terapeutické třídy ® firmy dōTERRA představují nejbezpečnější, nejčistší a nejléčivější esenciální oleje, které jsou v současné době dostupné. Jsou jemně a odborně vydestilované z rostlin, které byly vypěstované zkušenými pěstiteli v různých částech světa a sklizené ve správném čase a odpovídajícím způsobem. Jen v případě splnění těchto podmínek mohou mít esenciální oleje optimální složení a maximální účinnost. Zkušení uživatelé esenciálních olejů okamžitě čichem rozpoznají vynikající kvalitu těchto čistých, bezpečných a účinných terapeutických olejů.

Pohled do historie

Esenciální oleje se v průběhu lidské historie používaly mnoha různými způsoby. Egypťané byli jedni z prvních, kteří je aplikovali v lékařské praxi, při zkrášlovacích procedurách, při přípravě jídel a při náboženských obřadech. V této době se obzvláště cenily oleje jako kadidlo, santal, myrha a skořice, které byly významným artiklem karavanových obchodníků a často se směňovaly za zlato.

Od Egypťanů si jejich umění vypůjčili Řekové, kteří oleje používali k terapeutickým masážím a v aromaterapii. Také Římané užívali aromatické oleje pro zdraví a při osobní hygieně. Pod vlivem Řeků a Římanů, ale i čínské medicíny a ajurvedského lékařství, začali Peršané zdokonalovat metody extrakce esenciálních olejů. V Evropě byly esenciální oleje populární ve středověku, zvláště pro své antibakteriální účinky a vonné kvality.

Ke znovuobjevení léčivých vlastností esenciálních olejů došlo v roce 1937, kdy si francouzský chemik Rene-Maurice Gattefosse vyléčil čistým levandulovým olejem těžké popáleniny. Jeho francouzský současník, Dr. Jean Valnet, úspěšně ošetřoval vojáky zraněné ve II. světové válce. Dr.Valnet se později stal předním světovým odborníkem v rozvíjení aromaterapeutických postupů.  V dnešní době se zkoumáním esenciálních olejů zabývají vědci i lékaři a díky jejich studiím se znalosti o významu a účincích terapeutických esenciálních olejů rychle rozvíjejí.

Použití esenciálních olejů

Esenciální oleje se dají použít pro širokou škálu emočních a fyzických potíží. Můžeme je užívat jednotlivě nebo ve směsích – vše záleží na požadovaném účinku a na zkušenostech člověka, který je aplikuje. Běžně se užívají třemi základními způsoby: aromaticky (rozptylováním do vzduchu), lokálně (na kůži) nebo vnitřně jako potravinový doplněk.

Aromatické použití

Čich působí v našem těle na mnoho fyziologických mechanismů, včetně stimulace tvorby hormonů a dalších metabolických procesů. Aromaterapie je založená na předvídatelných reakcích našeho těla na jednotlivé čichové vjemy. Některé oleje mají po rozptýlení do vzduchu velmi stimulují účinek, zatímco jiné tiší a zklidňují. Rozptylování esenciálních olejů navíc čistí vzduch a usnadňuje dýchání. Doporučujeme používat difuzéry, které oleje nezahřívají a nemění tedy jeho chemickou strukturu. Esenciální oleje můžeme rovněž přidávat do prostředků na mytí a na praní, kde zvýší jejich účinnost, budou působit proti mikroorganismům a dodají příjemnou vůni.

Lokální použití

Protože molekulární složení esenciálních olejů je blízké složení našeho těla, esenciální oleje se po aplikaci na kůži lehce vstřebávají a mají v dané oblasti rychlý lokální účinek. Zklidňují, léčí, regenerují a s úspěchem je můžeme použít při masáži a při kosmetických procedurách. Působí také jako přírodní desinfekce. Chemická struktura esenciálních olejů jim dovoluje pronikat kůží do krevního řečiště a působit tak na celé tělo.

Vnitřní použití

Esenciální oleje se dají rovněž používat jako potravinové doplňky, kterými podpoříme léčbu nejrůznějších zdravotních potíží. Některé oleje mají silné antioxidační působení, jiné podporují zdravou zánětlivou reakci buněk. Kromě několika málo olejů se dá většina užívat vnitřně. Ale raději si vždy tuto skutečnost ověřte z dostupných materiálů.

Jak užívat esenciální oleje

Užívání esenciálních olejů je velmi jednoduché a jejich účinek bývá hluboký, dokonce transformační. Je dobré si zpočátku najít někoho, kdo má s oleji zkušenosti, případně studovat z bohatství materiálů, které byly o aromaterapii napsány.

Používejte vždy pouze 100% esenciální oleje terapeutické kvality a dodržujte instrukce na obalu. Esenciální oleje by neměly přijít do očí, do ucha nebo do otevřených ran. Pokud se při lokálním použití objeví zarudnutí nebo podráždění pokožky, aplikujte na podrážděné místo rostlinný olej (frakcionovaný kokosový nebo olivový).

Způsoby extrakce

Terapeutické oleje se nejčastěji extrahují destilací vodní parou při nízkých teplotách, kdy je rostlinným materiálem proháněna pod tlakem pára, která do sebe esenciální olej absorbuje. Ochlazením páry dochází k přirozené separaci a čistý olej se může oddělit. K zajištění nejvyšší kvality oleje a jeho správného chemického složení je zapotřebí přísně monitorovat teplotu a tlak. Příliš nízká teplota a tlak olej neuvolní, zatímco vysoké teploty a tlak mohou poškodit cenné složky oleje a jeho účinnost. Stejně důležité jako pečlivé monitorování extrakčního procesu je i pečlivost ve výběru rostlin a jejich částí, jakož i jejich sklizeň ve správném čase. Tento složitý proces je zároveň uměním i vědou a vyžaduje spolupráci zkušených pěstitelů i lidí, kteří dokáží olej správně vydestilovat.

Příklad: K získání 5ml růžového oleje je zapotřebí až 12 000 květů růží.

Destilace vodní parou je zdaleka nejběžnější metodou extrakce, i když některé oleje (například citrusy) jsou extrahovány lisováním za studen. Jen několik málo olejů se získává pomocí rozpouštědla, které olej naváže a později se z finálního produktu odfiltruje.

Kvalitatiní dělení esenciálních olejů

Neustále narůstá množství produktů, které tvrdí, že obsahují esenciální oleje. Liší se cenou i kvalitou a nacházíme je mezi kosmetikou i v aromaterapii. Mnoho z nich však nepoužívá 100% čisté esenciální oleje a často je nahrazuje vonícími chemickými látkami, případně drahé esenciální oleje ředí.

Značka CPTG Certified Pure Therapeutic Grade® (Certifikované, čisté oleje terapeutické kvality) představuje vnitřní standarty firmy dōTERRA, které určují způsob získávání a testování 100% čistých aromatických látek, které se nechávají přetestovat v nezávislých laboratořích. Značka dōTERRA a registrovaná známka CPTG představují záruku, že tyto 100% čisté esenciální oleje splňují vysoké standarty čistoty, složení a správného označení. Podrobné informace o značce CPTG najdete zde.

Esenciální oleje dōTERRA jsou 100% čisté aromatické látky, které byly pečlivě vydestilovány z rostlin. Neobsahují plnidla ani umělé přísady, které by oslabovaly jejich aktivitu. Správný postup extrakce a metody kontroly kvality zaručují, že esenciální oleje dōTERRA neobsahují žádné kontaminanty jako pesticidy nebo jiná chemická rezidua. Kromě toho, že jsou přírodního původu a100% čisté, procházejí i dalšími testy kvality, které každému oleji zaručují správné poměry jeho aktivních složek. Dokonce i 100% čistý esenciální olej nemusí být účinný, pokud se k destilaci nepoužily vhodné části rostlin, pokud rostlina nevyrostla v  prostředí, které je pro ni vhodné nebo nebyla sklizena ve správné době a nebyla správně vydestilována. Může se dokonce stát, že extrakt z nevhodné rostliny sklizené v nevhodném čase bude obsahovat škodlivé složky.

Certifikované čisté esenciální oleje terapeutické kvality firmy dōTERRA jsou zaručeně 100% přírodní a bez syntetických prvků nebo kontaminantů. Procházejí přísným testováním hmotnostní spektrometrií a plynovou chromatografií, které zaručují jejich správné složení a působení. Oleje dōTERRA představují nejbezpečnější a nejpřínosnější esenciální oleje, jaké máme v dnešní době k dispozici.

(Vyzkoušejte toto: Porovnejte vůni 100% levandulového oleje dōTERRA s jiným levandulovým olejem nebo produktem obsahujícím levanduli. Pokud je vůně tohoto druhého produktu v některém tónu příliš vtíravá, možná tento olej obsahuje chemické složky. Čistý, 100% levandulový olej terapeutické kvality by měl mít harmonické, široké spektrum vůně a měl by vonět křišťálově čistě. Zkuste si tento olej nanést na pokožku. Čistý olej by neměl být kluzký, olejnatý, ale měl by se rychle a beze zbytku vstřebat do kůže. 

Bezpečné užívání esenciálních olejů

Certifikované, čisté oleje dōTERRA může bezpečně užívat celá vaše rodina. Pomohou vám s celou řadou situací a potíží a jejich použití je velmi jednoduché. Nicméně je vhodné dodržovat určitá pravidla.

  1. K řešení zdravotních potíží používejte jen 100% čisté oleje terapeutické kvality.

  2. Pokud se po lokální aplikaci oleje objeví zarudnutí nebo podráždění pokožky, naneste na postiženou oblast rostlinný olej (například frakcionovaný kokosový olej)

  3. Esenciální oleje by neměly přijít do očí, do ušního kanálu nebo do otevřených ran. Pokud se vám olej dostane omylem do oka, vyplachujte ho olejem, ne vodou.

  4. Pokud se objeví vážné podráždění kůže, žaludku nebo dýchacích cest, přestaňte esenciální olej užívat.

  5. Jestliže olej aplikujete dětem, vyzkoušejte nejprve citlivost jejich pokožky aplikací malého množství oleje. Nedávejte olej dětem na ruku, protože by si ho mohly přenést do očí nebo do úst.

  6. Pokud jste těhotná nebo se léčíte u lékaře, poraďte se s ním ohledně užívání esenciálních olejů.

Nezapomínejte, že esenciální oleje terapeutické třídy jsou vysoce koncentrované rostlinné extrakty, které by se měly užívat rozumně a s mírou. Zpočátku je dobré obrátit se na zkušenější uživatele a požádat je o pomoc a o radu. Zpříjemní vám to začátky a vaše zkušenosti budou daleko přínosnější. Jakmile se oleje naučíte používat sami, zodpovědně se o své zkušenosti podělte s druhými.